Biustonosze

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biustonoszy.

Biustonosz sportowy - interesujące fakty i porady

Biustonosze sportowe to szczególny rodzaj staników, przeznaczonych dla kobiet aktywnych. By dokonać właściwego zakupu, warto wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować.

Każda kobieta, która czynnie uprawia sport wie, jak ważny jest odpowiedni biustonosz sportowy. Zadania takich staników są dwojakie. Po pierwsze - musi on doskonale podtrzymywać biust i ściskać piersi tak, aby wykonywanie ćwiczeń fizycznych nie było dla użytkowniczki niekomfortowe i bolesne. Po drugie - biustonosz sportowy powinien być wykonany z materiału, który dobrze odprowadza wilgoć i pot na zewnątrz, pozwalając skórze oddychać.

Rodzaje sportowych staników

Większość biustonoszy sportowych wkładana jest przez głowę, choć w sklepach można znaleźć modele z tradycyjnym zapięciem na haftki. Taki rodzaj regulacji pozwala dopasować stanik nawet wtedy, gdy rozciągnie się on nieco w użytkowaniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki fason jest znacznie mniej wygodny. Dlatego, kupując biustonosz sportowy, lepiej postawić na wysoką jakość i komfort, nawet przy konieczności wymieniania stanika co kilka miesięcy.

Wśród biustonoszy sportowych spotkamy następujące odmiany:

  • kompresyjne – działają poprzez ściśnięcie piersi ku sobie i dociśnięcie ich do ciała. Najlepiej nadają się dla kobiet z małym biustem. Tego rodzaju modele rzadko posiadają regulowane ramiączka, dlatego ich wcześniejsze mierzenie jest koniecznością.
  • z osobnymi miseczkami – obejmują osobno każdą pierś. Pozwalają na naturalne ułożenie biustu. Są idealne dla kobiet z większym biustem.

Oba rodzaje biustonoszy sportowych, aby mogły spełniać swoje funkcje, muszą być idealnie dobrane.

Jak dobrać biustonosz sportowy?

Biustonosz sportowy dobieramy do rozmiaru biustu, tak jak zwykły stanik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie może on być zbyt luźny. Jako że kobiety mają tendencję do kupowania modeli zbyt luźnych w obwodzie, fason sportowy powinien być nieco mniejszy. Przy niewielkich piersiach lepiej sprawdzi się model kompresyjny, przy dużych – z dzielonymi miseczkami. Warto zwrócić też uwagę na układ ramiączek – wygodne biustonosze sportowe z ramiączkami łączącymi się na plecach nie pozwalają na ich regulację. Te regulowane, zwykle mocowane są w formie prostej.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano stanik sportowy. Zwykła bawełna nie będzie w stanie szybko oddać potu na zewnątrz. Dlatego nowoczesne biustonosze sportowe wykonane są z włókien termoaktywnych, pozwalających na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Profesjonalne staniki dla kobiety aktywnych mają dodatek jonów srebra, które działają antybakteryjnie. Dzięki temu sportowy biustonosz nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nawet po intensywnym treningu. Kupując stanik, warto sprawdzić nie tylko rozmiar i ułożenie ramiączek, ale również skład materiału.